Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna « Staromieście Rzeszów »
Forum Mieszkańców Osiedla Staromieś›cie w Rzeszowie

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowy blok - nowe problemy
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
willie303

PostWysłany: Pią Maj 09, 2014 3:58 pm    Temat postu: Nowy blok - nowe problemy Odpowiedz z cytatem

Witam.

Kupiłem mieszkanie w bloku numer 5 (przyszłościowo numer 10). Przed zakupem w Spółdzielni informowano mnie, że wszystko jest w porządku. Nie ma żadnych opóźnień i wszystko jest planowo.

Niestety nie ma tak pięknie jak to Spółdzielnia raczyła mnie informować.

Po pierwsze nie jasna sprawa gruntów. Podobno ma się wyjaśnić w tym miesiącu już wszystko, ale takie zapewnienia słyszałem już w zeszłym roku: że na początku roku, następnie w lutym, marcu... puki co mamy maj i znowu ta sama śpiewka...

Drugi ważniejszy problem jest z kanalizacją i drogą, a właściwie jej brakiem. Spółdzielnia zwala winę na miasto, a przecież to nie miasto buduje blok. To spółdzielnia powinna zadbać, żeby wszystko było gotowe do momentu planowanego oddania mieszkań. Niestety przetargu na wykonanie kanalizacji jeszcze nie ma. Droga ma zostać poddana na głosowanie Rady Miasta w połowie maja... a kiedy zostanie wykonana, nikt nie wie... Mieszkania powinniśmy odebrać do końca drugiego kwartału, niestety tak nie będzie, bo nikt Nas nie wpuści do budynku.

Niektórzy z Nas mają kredyty, które trzeba spłacać, przedłużający się czas odbioru mieszkań zwiększa koszty wydawane na wynajem mieszkań. Oczywiście Spółdzielnie nic to nie obchodzi, przecież oni otrzymali Nasze pieniądze, a mieszkań nie widać... My z umowy się wywiązaliśmy, a oni co?

Czy ktoś ma jakieś pomysły na sposób rozwiązania tej kwestii?

Pozdrawiam[/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Pon Sie 26, 2019 4:09 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Maj 09, 2014 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj odebrałem pismo z Urzędu Miasta dotyczące pozwolenia na budowę budynku nr 11, tak więc pewnie szykują się powoli do kolejnego bloku.. Patrząc na zaawansowanie aktualnej inwestycji jakoś nie widzę, żeby do końca czerwca udało się im skończyć, chociaż w poprzednich blokach pod koniec chyba przyspieszyli i planowo oddali mieszkańcom. Co do problemów, bez tych jednak się nie obeszło i rok czekaliśmy na akty notarialne. W blokach budowanych jako pierwsze też nie poszło wszystko tak jak miało.. były problemy z elektryką, długo stacji trafo nie podłączali i przez jakiś czas mieszkańcy jechali na prowizorycznie podciągniętym do mieszkań prądzie budowlanym.. nie kojarzę teraz szczegółów, ale coś w tym stylu..

No nie jest łatwo, i pewnie znowu będzie trzeba się uzbroić w cierpliwość, wydaje mi się, że Spółdzielnia będzie chciała wszystko jak najszybciej załatwić.. jeśli nie oddadzą mieszkań zgodnie z umową można próbować walczyć o jakieś odszkodowanie.. O ile sprawy gruntowe mnie nie dziwią, to informacja o problemach z kanalizacją na samym finiszu budowy.. ciekawe.. Tyle tylko, że na osiedlu jest kanalizacją, może to jakiś niewielki problem i po jego rozwiązaniu samo podpięcie to już parę dni.. Nie znam szczegółów..

Spółdzielnia buduje bloki, ale Miasto już chyba zajmuję się drogą.. ale faktycznie to fakt, że wcześniej teren musi zostać oddany, żeby można było budować drogę..

Na osiedlu, przy wcześniejszych blokach chyba nikt nie występował o odszkodowania.. przynajmniej nie słyszałem.
Powrót do góry
swiety

PostWysłany: Pią Maj 09, 2014 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie pismo? Budynek 11 w którym miejscu on będzie na zachód od bloku nr 8? Kiedy rozpoczną budowę?

A problemy z budynkiem zawsze jakieś były i będą. Pierwszy bloki nie miały w ogóle drogi, dojazd był po płytach betonowych. Zresztą budowa kawałeczka takiej drogi to kwestia kilku tygodni. To nawet jak rozpoczną w czerwcu to początkiem sierpnia powinno być gotowe.
Gorsza sprawa z gruntami (szczególnie dla tych co mają kredyty). Pewnie w sierpniu oddadzą mieszkania. Wcześniej będzie ciężko - szczególnie patrząc na postępy jakie robią ...

http://inwestycje-rzeszow.pl/index.php

--------------------------------------------
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Maj 09, 2014 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie na początku też pierwsze bloki miały płyty zamiast prawdziwej drogi... Powoli będzie trzeba załatwiać wszystkie sprawy. Dobrze byłoby aby oddanie nie przeciągało się i możliwe byłoby rozpoczęcie wykańczanie mieszkań, a w tym czasie może inne rzeczy zostaną dokończone.

Pismo, zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego na żądanie Spółdzielni w sprawie zmiany decyzji z 21 listopada 2012 o pozwoleniu na budowę bloku nr 11 i niezbędną infrastrukturą. W ciągu 7 dni można się zapoznać ze szczegółami inwestycji. W sumie nie jest napisane w jakim zakresie ta decyzja zmieniła się..
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Sob Maj 10, 2014 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozszerzę to co udało mi się dowiedzieć:

Jeśli chodzi o kanalizację to sprawa wygląda tak, że musi ogłoszony być przetarg na jej wykonanie. Rozchodzi się o nowy fragment kanalizacji która to połączy nasze osiedle z osiedlem Hiszpańskie Ogrody, przy którym umiejscowiony będzie wspólny kolektor zbiorczy. Ciekawe, kto w ogóle wpadł na pomysł budowania bloku bez kanalizacji i dlaczego tak późno interweniuje się w tej kwestii. Oczywiście spółdzielnia zwala winę na miasto że pisała pisma, a miasto nic nie zrobiło w tej kwestii. Zauważam pewną spychologię w polityce. Tylko, że teraz to odbija się na przyszłych mieszkańcach, którzy jeśli będzie dobrze otrzymają klucze na końcu sierpnia do wykończenia, czyli jakieś 3 miesiące później niż planowany termin. Ocena czy to dużo czy nie jest subiektywną kwestią. Nie mniej jednak stwarza to problemy i dodatkowe koszty dla kredytobiorców!!! Ciekawe czy ktoś ze Spółdzielni raczy się tym zainteresować i pomóc...

Jeśli chodzi o plany budowy nowego bloku to znając dotychczasowe problemy z poprzednimi blokami i aktualne wypada odradzić inwestycję ludziom planującym zakup tu mieszkania. Generalnie widać, że Spółdzielnia sobie z tym nie radzi.

A co do kwestii drogi to sprawa wygląda tak że to wcale nie taki kawałeczek drogi bo będzie ona biegła do zaplanowanego wlotu z ul. Lubelskiej na wysokości Hiszpańskich Ogrodów. Koszt takiego kawałka jest spory, więc nasuwa się pytanie czy miasto w tym roku wysupła jeszcze pieniądze na jej budowę.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Nie Maj 11, 2014 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogę mogą zrobić na razie prowizoryczną, lepsze to niż nic.. blok nr 3 ma już kawałem takiej od 2 lat i jeszcze pewnie przez chwilę to się nie zmieni.. Problem kanalizacji większy, ponieważ bez tego pewnie nie oddadzą bloków.. chyba, że jest jednak taka możliwość.. analogicznie do tego co było z pierwszymi blokami, które nie miały prądu.. Wykończeniówkę można robić bez kanalizacji..

Co do tego czy Spółdzielnia nie daje rady, to osobiście nie zgadzam się. Wiadomo, nie jest idealnie, sam poniosłem koszty związane z opóźnieniami w oddaniu aktów notarialnych, ale w innych spółdzielniach czy też u deweloperów nie jest tak cudownie.. Często jest wiele czynników, i nie wszystko zależy od jednej strony.. A to że Miasto i Spółdzielnia zrzucają winę na siebie.. prawda pewnie jest gdzieś po środku.. Spółdzielni na pewno nie zależy na tym aby bloki oddawać z poślizgami.. Teraz istotne aby oddali jak najszybciej mieszkania i umożliwili prace wykończeniowe.
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Pon Maj 12, 2014 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz napisał:
Drogę mogą zrobić na razie prowizoryczną, lepsze to niż nic.. blok nr 3 ma już kawałem takiej od 2 lat i jeszcze pewnie przez chwilę to się nie zmieni.. Problem kanalizacji większy, ponieważ bez tego pewnie nie oddadzą bloków.. chyba, że jest jednak taka możliwość.. analogicznie do tego co było z pierwszymi blokami, które nie miały prądu.. Wykończeniówkę można robić bez kanalizacji..

Co do tego czy Spółdzielnia nie daje rady, to osobiście nie zgadzam się. Wiadomo, nie jest idealnie, sam poniosłem koszty związane z opóźnieniami w oddaniu aktów notarialnych, ale w innych spółdzielniach czy też u deweloperów nie jest tak cudownie.. Często jest wiele czynników, i nie wszystko zależy od jednej strony.. A to że Miasto i Spółdzielnia zrzucają winę na siebie.. prawda pewnie jest gdzieś po środku.. Spółdzielni na pewno nie zależy na tym aby bloki oddawać z poślizgami.. Teraz istotne aby oddali jak najszybciej mieszkania i umożliwili prace wykończeniowe.

Dokładnie jest tak jak piszesz. Droga nie jest priorytetem bo faktycznie można ułożyć tymczasową z płyt, tak żeby spełnić wymogi bezpieczeństwa i żeby była droga pożarowa do budynku.

Gorzej z kanalizacją bez której raczej nie wpuszczą nikogo do budynku, bo gdzie wylewać nieczystości? Przecież każdą budowę zaczyna się od przysłowiowego "wychodka" Wink

Pozostaje czekać i ponosić koszty związane z opóźnieniem... Wkurza fakt, że umowę podpisało się ze Spółdzielnią, a nie z miastem i to wina tylko i wyłącznie Spółdzielni, że nie potrafi tej kwestii rozwiązać jak należy oraz że zabrała się do rozwiązania problemu tak późno!

Jeśli chodzi o innych deweloperów to u niektórych przynajmniej są w umowie umowne kary za opóźnienie, więc deweloper stara się dostarczyć mieszkanie na czas Smile
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Pon Maj 12, 2014 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

willie303 napisał:
Jeśli chodzi o innych deweloperów to u niektórych przynajmniej są w umowie umowne kary za opóźnienie, więc deweloper stara się dostarczyć mieszkanie na czas Smile

Szczerze mówiąc, to kiedy szukałem mieszkania nie widziałem takiego dewelopera w Rzeszowie, który by miał tego typu zapis w umowie. A poślizgi 1-2 roczne z oddaniem kluczy niestety wcale nie należą do rzadkości... (raczej bliżej im do normy)
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Pon Maj 12, 2014 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem co w Twojej umowie pisze ale w mojej z tego co pamietam bylo napisane "przewidywany termin oddania" Ogolnie to z ta kanalizacja to lipa wyszla ladna ale klucze do mieszkan i tak pewnie wczesniej dostaniecie i bedziecie mogli wykanczac wystarczy dobrze w spoldzielni zagadac.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Maj 13, 2014 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

willie303 napisał:

Gorzej z kanalizacją bez której raczej nie wpuszczą nikogo do budynku, bo gdzie wylewać nieczystości? Przecież każdą budowę zaczyna się od przysłowiowego "wychodka" Wink

Ja tylko miałem obawy czy będzie można wpuścić ludzi na mieszkania.. ale wydaje mi się, że tak, nawet bez kanalizacji.. a jej brak wiadomo, że trochę uciążliwy, ale jakoś inaczej da się to obejść.. trzeba będzie trzymać od rana do wieczora:) albo niech Spółdzielnia postara się o jakieś zewnętrzne przybytki.. bo chyba tylko w tym widzę ewentualny problem.. Grunt to żeby nie tracić czasu na wykończenie, głównie pewnie istotne dla osób aktualnie wynajmujących mieszkania.. i żeby ten termin oddania kluczy nie był za bardzo przesunięty, a najlepiej to w terminie..
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Wto Maj 13, 2014 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ Paweł

Są tacy deweloperzy. O jednym słyszałem od kolegi, który zakupił u niego mieszkanie i w umowie ma zapis o karach umownych za każdy miesiąc opóźnienia. Ale racja, tacy zdarzają się naprawdę rzadko.

@ GCT

W umowie mam tak jak większość pewno: planowany termin wydania przedmiotu umowy... Oczywiście że klucze dostaniemy, ale raczej nie są zbyt przychylni żeby wydać je np. w lipcu... Skłaniają się raczej ku końcówce sierpnia. Mam tylko nadzieję że to już wszystkie problemy o których wiem i nie ma więcej :]

@ Łukasz

Ja właśnie mam taką sytuację, że wynajmuję mieszkanie i przeciągając czas oddania mieszkania o 3 miesiące Spółdzielnia powoduje że jestem stratny finansowo za ten okres. Dodatkowo żeby było mało muszę sporządzać aneks do umowy kredytowej, czyli kolejne koszty. Dodatkowo rozliczenie inwestycji będzie także przesunięte w czasie więc i akty notarialne również, a jak wiadomo za ten cały okres oprocentowanie jest podwyższone i znowu kolejne koszty... Masakra jak się to podliczy Smile
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Sro Maj 14, 2014 8:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak jest, inni tez przez to przechodzili, podwyższone oprocentowanie, aneksy, koszta wynajmu.. czy też problemy ogólnie z mieszkaniem wynajmowanym... Drobne poślizgi musza być wkalkulowane w to wszystko. Jak tylko na drobnych poślizgach się kończy to jest super:) Inwestycje budowlane nie są na pewno łatwe, widzimy to po innych deweloperach, po autostradach.. i widzą też Ci co sami budują swoje domy.. Na razie maj, zobaczy się jak będzie wyglądać blok i teren przy nim za miesiąc.
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadzwoniłem dziś do wydziału inwestycji urzędu miasta, żeby dowiedzieć się na jakim etapie jest wniosek Spółdzielni odnośnie budowy kanalizacji. Pani z urzędu poinformowała mnie, że całą dokumentację już posiadają, natomiast są w momencie "przepisywania" (cokolwiek to znaczy) dokumentów i jak to w urzędach bywa, musi to potrwać. Następnie dokumenty trafiają do wydziału zamówień, gdzie zostanie ogłoszony przetarg na inwestycję. Co najgorsze ma to potrwać około 2-ch miesięcy. Mam nadzieję, że chodziło jej już o czas do zakończenia wyboru wykonawcy i przekazania placu budowy. Nie mniej jednak nie zostało to przez Panią sprecyzowane. Proponuję dzwonić do nich i ponaglać, bo znając opieszałość urzędów może się to ciągnąc bardzo długo!!!
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 8:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym przypadku pewnie jeden telefon dziennie przydałby sięSmile Chociaż biurokracja pewnie nie pozwala przekroczyć pewnego progu czasowego.. i zawsze to musi trochę trwać.. Trzeba liczyć też na to, żeby nie było żadnych odwołań od przetargu.. a najlepiej byłoby to zrobić jakoś bez przetargu, byłoby szybciej..
Powrót do góry
GCT

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez przetargu nie ma szans, przetarg musi byc.
Powrót do góry
jacco

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 9:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli moze na koniec roku dostaniemy mieszkania tempo prac na budowie jest zawrotne ocieplenie i elewacje robia juz 3-4 miesiące blok nr 6 nawet nie ruszony z ociepleniem i elewacja klatki wykończenia droga chodniki itd szkoda gadac taki maly blok beda budowac 2 lata ....!!!!!!
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że przez przetargu się nie da.. ale byłoby super aby takie coś było możliwe ze względu na czas, którego brak...

@jacco, dokładnie tak, własnie tak wcześniejsze bloki budowali (2 lata), sam byłem zaskoczony jak się dowiedziałem, że obecna inwestycja ma być oddana do końca czerwca... Inna sprawa, że tym razem zimy nie było prawie, więc same prace też inaczej mogły przebiegać.. Chociaż może tutaj tylko w teorii, ponieważ część tak czy inaczej wykonuje się wewnątrz budynku.
Powrót do góry
jacco

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wszystko rozumiem drobne opóźnienia czy nawet brak materiałów sroga zima duze opady dreszczu ale zeby zaczynać blok i nie miec gdzie podpiąć kanalizacji i martwić sie tym co jest najważniejsze na sam koniec inwestycji smiech na sali !! Jak ja widze tempo i ilośc pracownikow na budowie to mnie trzęsie na innych budowach widac gołym okiem jak buduja z dnia na dzien u nas co przyjade to nic sie nie zmieniło !!! 3 osoby na rusztowaniu malują blok i tak od 3 miesięcy !
Powrót do góry
jacco

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz beton mozna lac do miny 8 zimy nie bylo wogole prawie moze z tydzien lub 2 zamin ogłoszą przetarg wyłonią firmę jeszcze jak ktos sie odwoła (oby nie ) potem dokumentacja sprawy papierkowe to mina wakacje moze zabiorą sie do kopania
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam tylko, że na budowie informują, że blok zostanie skończony w terminie. Tylko nasuwa mi się pytanie do kiedy oni mają ten termin :] Skoro w umowach jest zapis, że drugi kwartał 2014, więc wnioskuję że mają czas na wszystko maksymalnie do 30 czerwca i w tym czasie się wyrobią. Gorzej z kanalizacją o której pisałem wyżej. Jej w tym czasie nie zrobią na pewno, powiem nawet że do tego czasu pewno przetargu nawet nie ogłoszą. Mam tylko nadzieję, że jak już zakończy się ten przetarg i cała papierologia to wejdzie firma która zepnie pośladki i zrobi tą kanalizację w ciągu 2-4 tygodni.
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Sro Maj 21, 2014 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak już pisałem w Spółdzielni informowano mnie, że na najbliższej sesji Rady Miasta miała zostać poddana pod głosowanie budowa drogi koło naszego bloku. Niestety nie udało mi się odszukać takiego punktu w porządku obrad. (http://bip.erzeszow.pl/rada-miasta-rzeszowa/najblizsza-sesja/17173,porzadek-obrad-najblizszej-sesji-27-maja-2014-r.html)

Czy ktoś może wybiera się na to posiedzenie Rady Miasta?
Powrót do góry
Piotr

PostWysłany: Nie Maj 25, 2014 10:36 am    Temat postu: Temat postu: Nowy blok - nowe problemy Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie wszystkich mieszkańców osiedla
Właśnie zakupiłem nowe mieszkanie na osiedlu w bloku nr 5. Pani w spółdzielni poinformowała mnie, że termin wydania kluczy do mieszkań to lipiec tego roku. (Niestety nie sprecyzowała czy to będzie pierwszy czy trzydziesty pierwszy). Jak myślicie, czy termin jest zagrożony Question
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Nie Maj 25, 2014 3:16 pm    Temat postu: Re: Temat postu: Nowy blok - nowe problemy Odpowiedz z cytatem

Piotr napisał:
Witam serdecznie wszystkich mieszkańców osiedla
Właśnie zakupiłem nowe mieszkanie na osiedlu w bloku nr 5. Pani w spółdzielni poinformowała mnie, że termin wydania kluczy do mieszkań to lipiec tego roku. (Niestety nie sprecyzowała czy to będzie pierwszy czy trzydziesty pierwszy). Jak myślicie, czy termin jest zagrożony Question

Gratuluję zakupu Wink A dostałeś od Pani ze Spółdzielni to na piśmie, że w lipcu otrzymasz klucz? W Spółdzielni wiele mówią, ale niekoniecznie zgodnie z rzeczywistością Smile Obawiam się, że ten termin jest zagrożony i spodziewaj się raczej jakiś termin koło końca sierpnia.
Powrót do góry
jacco

PostWysłany: Czw Maj 29, 2014 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam rozmiawialem z Pania w spoldzielni telefonicznie kiedy zostaną przekazane mieszkania uzyskałem inf ze realny termin to wrzesień ! Mój kolega tez dzownil bo jest zainteresowany kupnem mieszkania w bloku 5 i tez usulyszal taka sama inf Sad Sad Sad
Powrót do góry
Sylwia

PostWysłany: Pon Sie 26, 2019 4:09 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
GCT

PostWysłany: Czw Maj 29, 2014 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest orientacyjny termin, we wrzesniu moga powiedziec ze w pazdzierniku a pozniej w pazdzierniku ze w listopadzie. To normalne w tej spoldzielni , zero konkretow tylko przesuwanie terminow.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 1 z 11
Skocz do: